مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آشنایی با کسایی مروزی شاعر ایرانی

آشنایی با کسایی مروزی شاعر ایرانی

آشنایی با کسایی مروزی شاعر ایرانی

حکیم ابوالحسن مجدالدین کسایی مروزی شاعر شیعی ایرانی در سده چهارم قمری بود. وی از شاعران بزرگ و نخستین ادبیات فارسی می باشد. او در روز چهارشنبه، بیست و هفتم شوال سال 341 در مرو پا به عرصه وجود نهاد.کسایی مروزی هم دوره فردوسی بود.در بین شعرای هم عصر رودکى» نام وى ابوالحسن على بن محمد بیان شده است و گفته شده که او تا چند سال بعد از ۴۱۹ حیات داشته است.

کسایی در اواخر دوره سامانیان و اوایل عصر غزنویان زندگی می کرد. او در آغاز مدح حاکمان را می گفت اما در انتهای عمرش پشیمان و نادم گشت و این کار را ترک گفت.از او اشعار زیادی به جا نمانده است. اشعار وی در آثاری مثل لغت فرس اسدی طوسی، لباب‌الالباب، فرهنگ رشیدی و غیره آمده است

پژوهشگران درباره دلیل شهرت و تخلص او به کسایی به مذهب وی و حدیث کساء اشاره می کنند. او اولین مدیحه گو و مرثیه سرای خاندان پیامبر (ص) در ادبیات فارسی است. او امیر المومنین را در اشعارش مدح کرده است و اولین شاعری است که به واقعه عظیم غدیر پرداخته است. همچنین اولین سوگنامه عاشورایی ادبیات فارسی از آن اوست.

دیوان کسایی تا نیمه سده ششم وجود داشته و مشهور بوده، اما بعدها از بین رفته است. از اشعار وی دو قصیده، چهار غزل و 25 قطعه چند بیتی مانده است که روی هم رفته سیصد بیت هم نمی شود. درباره محتوای اشعار کسایی ، آنهایی که دیوان اشعارش را دیده اند ، نظرات قابل توجهی دارند. عوفی می گوید اکثر اشعار او در باب زهد و وعظ و درباره مناقب اهل بیت پیامبر (ص) است و در جایی دیگر می نویسد تمام دیوان وی، مدایح و مناقب پیامبر (ص) و خاندان ایشان را شامل می شود.

همین اندک اشعاری که از او به روزگار ما رسیده، بیانگر قدرت و توانایی او در سرودن شعر است. اشعار وی حکایت از وسعت فکر و فصاحت و توانایی او در تصویر سازی می کند.او بر قرآن و حدیث مسلط است و نسبت به ظلمها و ستمهایی که برخاندان پیامبر (ص) رفته غمگین و آزرده خاطر است و از دشمنانشان بیزاری می جوید.

بخشی از سوگنامه عاشورایی کسایی مروزی

باد صبا درآمد، فردوس گشت صحرا/آراست بوستان را نیسان به فرش دیبا

میراث مصطفی را فرزند مرتضی را/مقتول کربلا را تازه کنم تولّا

آن پنج ماهه کودک باری چه کرد ویحک!/کز پای تا به تارک مجروح شد مفاجا

پاکیزه آل یاسین، گمراه و زار و مسکین/وان کینه‌های پیشین آن روز گشته پیدا

آن زینب غریوان اندر میان دیوان/آل زیاد و مروان نظّاره گشته عمدا

شعر کسایی مروزی در ستایش امیرالمؤمنین علی(ع):

مدحت کن و بستای کسی را که پیمبر

بستود و ثنا کرد و بدو داد همه کار

آن کیست بدین حال و که بوده‌ست و که باشد

جز شیر خداوندِ جهان، حیدر کرار؟

این دین هدی را به‌مَثَل دایره‌ای دان

پیغمبر ما مرکز و حیدر خطِ پرگار

علم همه عالم به علی داد پیمبر

چون ابر بهاری که دهد سیل به گلزار


آرایشی بهداشتی
فرم ارسال نظر

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات مشاهده