مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» معرفی کتاب شریف نهج البلاغه

معرفی کتاب شریف نهج البلاغه

معرفی کتاب شریف نهج البلاغه

 

کتاب ارزشمند نهج البلاغه برگزیده‌ای از گفته‌ها و نوشته‌های ادبی امیر المومنین است که سید رضی در اواخر قرن چهارم قمری آنها را جمع آوری نموده است. این کتاب معروف به «اخ‌ القرآن» یعنی برادر قرآن است.فصاحت و بلاغت این کتاب مورد توجه همگان است.این کتاب به سه بخش خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار تقسیم شده است.بعضی در نسبت دادن نهج‌البلاغه به امیرالمومنین امام علی علیه السلام شبهه وارد کرده‌اند، اما بسیاری از علمای شیعه و برخی از علمای اهل سنت همچون ابن ابی الحدید معتزلی نسبت دادن این کتاب به حضرت علی(ع) را درست می‌دانند و اعتقاد دارند که سید رضی فقط گردآورنده این سخنان بوده است.

کلام مولا علی علیه السلام خصوصیات ویژه ای دارد. جورج جرداق نویسنده معروف و مسیحی لبنانی اعتقاد دارد نهج‌البلاغه کتابی است که دارای بالاترین سطح بلاغت است و قرآنی است که از مقام خود کمی پایین آمده است. معروفترين و مهم ترین كتابى كه به عنوان مجموعه سخنان حضرت على (عليه‌السلام) به ما رسیده نهج البلاغه مى‌باشد که توسط سيد رضى گرد آورى شده است. سيد رضى از بزرگترين علماى زمان خودش بود و علاوه بر رشته‌هاى مختلف علوم اسلامی از بزرگترين ادبای زمان خويش به حساب می آمد. او در سال ۳۵۹ هجرى در شهر بغداد دیده به جهان گشود و در سال ۴۰۶ هجرى در همان شهر چشم از چهان فرو بست و در جوار کاظمین علیهما السلام به خاک سپرده شد.

ابن ابی الحدید معتزلی دلیل شبهه وارد کردن در انتساب محتوی نهج‌البلاغه به امام علی علیه السلام را هواپرستی و تعصب کورکورانه می داند و بر صحت انتساب محتوی نهج‌البلاغه به امیرالمومنین علیه السلام تاکید کرده است . ابن تیمیه یکی دیگر از علمای اهل سنت هم صحت انتساب نهج‌البلاغه به سید رضی و امام علی(ع)را بیان کرده است.

معیار انتخاب سخنان حضرت مولا (ع) در این کتاب فصاحت و بلاغت بیان شده است و بنابراین کتاب نهج‌البلاغه، یعنی «راه و طریق آشکار بلاغت» نام گرفته است.

بخش اول نهج‌البلاغه برگزیده هایی از خطبه‌های امیر‌ المؤمنین است که ۲۴۱ خطبه را شامل می‌شود.خطبه‌های شقشقیه، غراء و متقین، از مهم‌ترین خطبه‌های نهج‌البلاغه به حساب می آیند.

بخش دوم نامه های آن حضرت است.این قسمت نهج‌البلاغه از ۷۹ بخش تشکیل شده است که شامل ۱۲ وصیت‌نامه، سفارش و بخش‌نامه و ۲ فرمان، یک دعا، یک پیمان‌نامه و ۶۳ نامه مکتوب است.نامه به امام حسن(ع)، نامه‌ی فرمان مالک اشتر و نامه به عثمان بن حنیف مشهورترین نامه‌های نهچ‌البلاغه می باشند.

بخش سوم کلمات قصار است. این بخش شامل ۴۸۰ کلمه قصار است. در این بخش گزیده سخنان حکیمانه امیرالمؤمنین(ع)، پندها و پاسخ سوالات و گفتارهای کوتاه ایشان آمده است.اسباب بازی
فرم ارسال نظر

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات چاپ انواع پرچم های ساحلی ، تبلیغاتی و تشریفات مشاهده